EN
Články

Historický postup KP TANY!

Autor fotografie: Bohuslav Stloukal

Pokud basketbalistky KP TANY nestihly v předstihu nakoupit svým blízkým dárky nebo napéct vánoční rohlíčky, tak nyní budou mít poněkud jiné starosti. Radostné basketbalové! Po čtvrteční suverenní výhře nad Antalyí 101:63 v posledním 6. kole eurocupové skupiny H postupují z druhého místa do prvního kola play off. To se hraje v termínech 13./20.12. Brňanky se při své nepřetržité účasti v EuroCupu dočkaly historického úspěchu poprvé od roku 2015!

Do play off se podívá ze třetí příčky i Antalya, která má v celkovém redukovaném pořadí (bez týmů na čtvrtých místech) pro vyřazovací část započítanou jednu výhru - doma nad KP TANY 79:77. V souhrnné tabulce 32 nejlepších družstev jsou Brňanky s jednou započítanou výhrou na 25. místě a mohou se těšit na atraktivního protivníka a jak jinak než z Francie - osmý Lattes-Montpellier. Kuriozní je, že Antalya (32) se znovu střetne s Bourges (1)!

Moravanky předvedly před kamerami ČT sport zřejmě nejlepší a nejkomplexnější výkon v této sezóně a překonaly i stobodovou hranici, když sekundu před koncem zápasu uspěla za ovací stojícího hlediště z čáry trestného hodu Dominica Hynková.

V úvodu nasměrovala domácí celek za výhrou Karolína Šotolová, navazující na třicetibodovou explozi z nedělního ligového utkání se Slovankou. Právě Šotolová byla v prvním poločase motorem týmu, zvládla za úvodních dvacet minut téměř dosáhnout na double-double (16 bodů a 9 asistencí) a rozhýbávala skoro nepolapitelný útok Brňanek.

Menší problémy mělo KP TANY několikrát v obraně, když turecký tým řešil ofenzívu přes vysokou a hmotnou pivotku Kelsey Bone. Jenže Američanka se pomaleji vracela do obrany a Brňanky to dokázaly trestat. Už v poločase byl náskok domácích šestnáctibodový, po změn stran rozhodl definitivně o výsledku raketový nástup KP TANY (14:0) na 67:37.

Kromě nezastavitelné Bone (35 bodů a 10 doskoků) se nikdo v hostujícím týmu výrazněji neprosadil, přes deset bodů se dostala už jen další Američanka Sheppard hrající bez střídání, Bone zvládla 37 minut. Brňanky předčily kolektiv ze silné turecké ligy při doskakování (53:34) a svojí rychlostí (body z brejků 36:9), měly i méně ztrát (14:22).

Hlasy po utkání

Kelsey Bone (pivotka Antalye): “V minulém vzájemném zápase jsme soupeře podcenili. Dnes byl velmi dobře připravený a šel do zápasu s jasným plánem. Můžu jen pogratulovat skvělému týmu se skvělou trenérkou. Brno si postup právem zaslouží.”

Trenérka Antalye Selen Erdem se odmítla dostavit na tiskovou konferenci ve Starez aréně.

Jakub Gazda (asistent trenérky KP Brno): “Před zápasem jsme věděli, že můžeme prohrát o málo bodů a stejně postoupit, ale hráli jsme na vítězství. Tuto sezónu dokážeme zabrat v těžkých střetnutích, kde nejsme favorité. Těším se na dalšího silného soupeře v play off, věřím, že můžeme porazit kohokoliv.”

Eva Kopecká (křídlo KP Brno): “Je to zážitek, takových utkání moc není. Věděli jsme, že výhra je jistota. Velké zápasy se nám v této sezóně daří. Týmovým výkonem eliminujeme hvězdy soupeře jakými jsou Bone a Sheppard. Po osmi letech se nám podařilo postoupit ze skupiny EuroCupu a užíváme si to. Náš tým je letos mladý, pouze český, ale konečně to vyšlo.”

KP TANY Brno - Antalya BSB Toroslar 101:63 (30:20, 53:37, 76:51)

Body: Šotolová 22, Galíčková 21, A. Kopecká 17, Hynková 13, Dudáčková a Malíková 11, Vondráčková 3, E. Kopecká 2, Koppová 1 - Bone 35, Sheppard 18, Kavurmacioglu a Delič 4, fauly: 16:24, TH: 22/17:17/13, trojky: 12:2, rozhodčí Györgyi, Teixeira a Prpa, 1200 diváků. Další utkání: Grengewald - Bourges 42:97. Konečné pořadí: 1. Bourges 12, 2. KP TANY 9, 3. Antalya 8, 4. Grengewald 7.

Velmi vydařený přímý přenos ČT sport komentovaný Ondrou Tomkem a Ivanou Večeřovou i s velice zajimavými poločasovými a pozápasovými rozhovory s Karolínou Šotolovou, Richardem Foltýnem, Kateřinou Galíčkovou a Marcelou Kramer - ZDE: Pozápasové rozhovory - článek s krátkým videosestřihem České televize zařazeným do všech zpravodajských relací - ZDE: Článek ČT

Přímý přenos mezinárodního streamu FIBA - ZDE: Přímý přenos FIBA

Více také v článku brněnského Deníku - ZDE: Brněnský deník

na webovém portálu iDnes - ZDE: iDnes

a na stránkách ženského basketbalu - ZDE: Stránky ženského basketbalu