About us
Products
Sponsorship
Contact
CZ
Články

Výhra nad BLMA i naděje pro odvetu!

Výhra nad BLMA i naděje pro odvetu!
Photo author: Bohuslav Stloukal

Na třináctý pokus a ve středu 13. prosince si zaknihovaly basketbalistky KP TANY první eurocupovou výhru nad francouzským soupeřem. A zrovna v prvním kole play off, na lopatky položily elitní celek slavné LFB Lattes-Montpellier (BLMA). V úporném souboji před zraky šampiona UFC Jiřího Procházky zvítězily 71:63 a před odvetou za týden na jihu Francie živí reálnou naději na další postup! V tom případě by se střetly s lepším z dvojice Namur - Sassari.

Bookmakeři sázkových kanceláří se tentokrát nevyznamenali, favorizovali BLMA s kurzem 1,06... Měla to být i podle mnoha expertů jasná záležitost pro hosty, jenže ve Starez aréně a před kamerami ČT sport Plus se odvíjela nečekaná podívaná. Po trojce hvězdné Belgičanky Linskens (2:5) se zdálo, že favorit začal zostra, ale po koši Karolíny Šotolové se otočilo skóre (7:5) a družstvo BLMA se už do vedení nedostalo.

A to měl francouzský tým přízeň rozhodčích, Moravanky "vyhrály" první poločas na fauly 12:5, důležité bylo, že i na body (vedly 30:20), byť jim nefungovala obvyklá zbraň - z oblouku měly tříbodovou úspěšnost 15%. Komplikací byly i tři fauly na kontě Anežky Kopecké.

Po změně stran se jako mávnutím kouzelného proutku střelecká forma domácím vrátila, po šesti trojkách ve třetí desetiminutovce se náskok vyhoupl až na osmnáct bodů (jedenáctibodová šňůra na 55:37)! Ve finiši ubývaly oboustraně síly, Američanka Jenkins doplatila na nemístné gesto k publiku když házela šestky, obdržela druhou TCH a musela do šatny.

Brňanky (bez marodů Dominicy Hynkové a Lídy Dudáčkové) jakoby vidina pohádkového úspěchu nad čtvrtým týmem LFB svazovala, v kombinaci to skřípalo, náskok se tenčil, důležitou trojkou v poslední sekundě utkání ale rozdíl navýšila Šotolová a v hale nastaly bujaré oslavy spojené s vánoční besídkou královopolské mládeže.

Na středeční zápas se bude v Králově Poli dlouho vzpomínat, co o něm sdělují statistiky? Důležité bylo, že se tým KP TANY nenechal přeskákat (doskoky 42:42), i úspěšnost střelby z pole byla zcela vyrovnaná (oba 36,2%), Montpellier byl úspěšnější z vymezeného území (22:30), Brňanky zase měly méně ztrát (14:18) a také je více trestaly (16:10).

Hlasy po utkání

Ahmed Mbombo Njoya, asistent trenéra BLMA: „Soupeř hrál tvrdě, hodně agresivně. Nedokázali jsme na to reagovat. Také ukázal svoji velkou sílu ve střelbě za tři body. Máme teď zápas doma, na který se musíme dobře připravit, snad nám pomohou i naši fanoušci. Je v našich silách rozdíl smazat.“

Ameryst Alston, křídlo BLMA: „Každý tým je v něčem unikátní, Brno je specifické ve svém agresivním pojetí hry. V zápase se také ukázalo, že má výborné trojky. Nezbývá nám, než se připravit na domácí střetnutí.“

Jakub Gazda, asistent trenérky KP TANY: „Máme plán hry, který v defenzivně vychází. Od začátku nám to dnes šlo, během utkání jsme ho nemuseli měnit. Francouzské kluby k nám občas cestují s podceněním našeho týmu. Jejich reakce může v tomto směru být v odvetě o dost jiná. Nicméně i když přepnou na vyšší stupeň, budeme na to nachystaní. Do Francie se těšíme, ale my se těšíme na každý zápas, je to přece takové basketbalové dobrodružství.“

Michaela Vondráčková, křídlo KP TANY: „Je to skvělý pocit porazit francouzský klub. Jsem šťastná a pyšná na náš tým, co dokázal. Byly jsme připravené, hrály jsme s chutí a vírou, že to můžeme dokázat. Kvalita byla na straně soupeře, my jsme zase ukázaly bojovnost.“

KP TANY Brno - Lattes-Montpellier 71:63 (18:16, 33:29, 59:46)

Body: Šotolová 14, A. Kopecká 13, Kucowski 11 (12 doskoků), Malíková 10, Galíčková 8, Vondráčková a Svatoňová 7, E. Kopecká 1 - Alston 16, Linskens 15 (10 doskoků), Touré 12, fauly: 23:16, TH: 15/11:21/17, trojky: 10:4, rozhodčí Vitkauskas, Nagy a Sosin, 1150 diváků.

Více také ve článku brněnského Deníku - ZDE: Článek Brněnského deníku

A na webu iDnes - ZDE: iDnes

Přímý přenos ČT sport Plus - ZDE: Přímý přenos ČT

Přímý přenos youtubového streamu FIBA - ZDE: Přímý přenos FIBA

Celozápasové fotoalbum od Bohuslava Stloukala - ZDE: Fotoalbum