About us
Products
Sponsorship
Contact
CZ
Články

Ukrajinská reprezentantka do KP

Ukrajinská reprezentantka do KP

V mladém kolektivu basketbalistek KP Brno se v nové sezoně objeví také 22letá ukrajinská reprezentantka Tetiana Havrylchyk. V malém městečku Zdolbuniv si jí všiml trenér extraligového Rivne (česky Rovno) denně dojížděla tři hodiny. Prošla ukrajinskými mládežnickými výběry, vloni nahlédla do národního týmu žen. "Splnil se mi dětský sen," vzpomína Tetiana, která vystudovala Akademii grafického designu.

Další plány už přetrhla válka, 194 cm vysoká pivotka se o ní dozvěděla letošního 24. února od vyděšených spoluhráček. "Ten den Rivne netrénovalo, rozloučily jsme se a nevěděly, zda se ještě uvidíme. Příští den jsem prožila v krytu, padaly první bomby. Rozhodla jsem se opustit Ukrajinu, moc mi pomohl agent, na kterého jsem měla kontakt. Rychle našel tým a vyřídil dokumenty." Pátý den války se Tetiana vydala na cestu do Španělska zvládla ji s přestupy pěti auty, dvěma letadly a třemi vlaky, sestru mezi tím nechala v Německu u příbuzných.

"Nastupovala jsem za tým Jairis, ale myšlenkami byla na Ukrajině, stále si uvědomuji, jak tam lidé trpí. Bojím se, když vidím na nebi letadlo. I proto mám sen startovat pod ukrajinskou vlajkou na ME a získat medaili pro svobodnou zemi. Jsem vděčná brněnskému klubu z Králova Pole, že jsme se dohodli na přestupu a udělám všechno pro to, abych byla posilou,” dodala Tetiana Havrylchyk.

“Příchodem ukrajinské pivotky máme základní osu týmu vyřešenou. Tetiana má za sebou nejenom reprezentačni zkušennosti, ale také velmi vydařené zápasy proti bezkonkurenčně nejlepšímu celku Ukrajiny Prometey, který velice úspěšně startoval také v posledním ročníku EuroCupu (postup ze skupiny a následné vyřazení dříve euroligového Castors Braine v play-off…),” řekl k přestupu letos zřejmě jediné “nečeskoslovenské” hráčky GM královopolského oddílu Richard Foltýn.

“Jsem moc ráda, že se nám povedlo Tetianu získat, protože je víc než pravděpodobně, že s ni můžeme dobře pracovat a posouvat ji dál, což mě hodně baví. Doufám, že ji příchod do Brna pomůže k tomu, aby nemusela pořád přemýšlet nad tím co se děje v její rodné zemi a bude tady spokojená a my s ní,” doplnila nová trenérka KP Brno Marcela Kramer, která společně s klubovým vedením upřednostnila tuto podkošovou hráčku před dalšími možnými adeptkami na tuhle důležitou pozici.